8 липня 2015 року в ЧНТУ відбулася публічна лекція на тему «Сталий розвиток в Україні: міф чи реальність?». Захід відбувся у рамках мережевого навчального візиту за програмою Британської Ради «Активні громадяни» за ініціативи Громадської організації «Чернігів Європейський» у партнерстві з Британською Радою в Україні, Чернігівським національним технологічним університетом, Чернігівським ОПВ проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», Громадською організацією «Інститут інноваційного розвитку суспільства».

Сьогодні надважливо об’єднати зусилля на локальному рівні для досягнення глобальних цілей та вибудувати ефективний та дієвий діалог «Освіта-бізнес-влада-громада” у пошуках сталих ідей та соціальних дій, що є ключовою ідеєю нашого заходу. Відтак, захід об`єднав представників мережі «Активні громадяни» за програмою Британської Ради з усієї України; науковців Чернігівського національного технологічного університету; активістів студентського самоврядування; громадські організації міста Чернігова (Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень, Ліга ділових та професійних жінок, «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» та ін.) представників місцевої влади, яку представляли директор Чернігівського обласного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Кот А.А., начальник управління стратегічного розвитку міста та туризму Атрощенко Б.Ф., начальник управління з питань розвитку підприємництва та інвестиційної діяльності Департаменту економічного розвитку обласної державної адміністрації Полторацька С.І., заступник начальника управління з питань зовнішніх зносин, торгівлі та цінової політики Департаменту економічного розвитку обласної державної адміністрації Охріменко Я.В., заступник директора Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації Мілютенко Т.Б., заступник директора Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації Тимощенко К.М.; бізнесу за участі Чернігівської регіональної торгово-промислової палати в особі керівника проекту Шеремети Н.П. та ЗМІ (Чернігівське обласне телебачення, ТРК «Новий Чернігів», газета «Чернігівські відомості»).

Сталий розвиток є одним з пріоритетних напрямів науково-дослідницької та просвітньої діяльності Чернігівського національного технологічного університету, тому проведення заходу в його стінах не є випадковим. Свій внесок у забезпечення сталого розвитку суспільства університет здійснює шляхом підготовки нової генерації фахівців, які разом із засвоєнням професійних знань та вмінь, світоглядно зорієнтовані та націлені на пошук шляхів і засобів збалансованого розвитку стосовно конкретної галузі діяльності. Сучасна тенденція університету – введення тематики сталого розвитку за участю громад практично в усі ланки навчально-виховного процесу – у навчальну роботу викладачів зі студентами відповідно до освітньо-професійних програм, самостійну роботу студентів, факультативні заняття, заходи культурно-освітнього та виховного характеру.

Мета заходу – створити майданчик для діалогу представників влади, громадських організацій, освіти і наукових кіл, активних громадян, бізнесу навколо проблеми сталого розвитку України в умовах сьогодення; постановка проблемних питань в ході дискусії та пошуки продуктивних шляхів їх вирішення – була досягнута. Змістовна лекція, експертні коментарі та запитання аудиторії забезпечили плідну результативну дискусію.

Захід відкривала голова Громадської організації «Чернігів Європейський» Ганна Гайдай. З вітальним словом виступили: ректор ЧНТУ Шкарлет С.М., заступник голови Чернігівської обласної ради Мельничук В.В., менеджер програми «Активні громадяни в Україні» Тихонович В. та глобальний фасилітатор програми «Активні громадяни» Уолдрон Майк.

Досвідчений лектор Велігорський О.А., к.техн.н., доцент, завідувач кафедри БРАС, окреслив визначення поняття «сталий розвиток» та навів індекси сталого розвитку й формули їх визначення. У презентації наводилися приклади екологічно ефективного транспорту, сталого землеробства; наголошувалося на взаємозв’язку між соціальною поведінкою та «розумними» мережами. Увага слухачів була звернена також на питання культури споживання та бідності, готовності населення до використання енергоощадних технологій. Лектор зацікавив аудиторію та звернув увагу на важливі аспекти сталого розвитку, наводивши українські та світові приклади й аргументи налаштував на рефлексію та подальшу дискусію. Тож можливий сталий розвиток в Україні або ні? Думки експертів та слухачів розійшлися.

Експертну панель представляли: заступник голови Чернігівської обласної ради Мельничук В.В., регіональний експерт житлово-комунальних програм громадянської мережі «Опора» Висіканець Н. В., к.е.н., викладач кафедри соціальної роботи Ревко А.М., глобальний фасилітатор програми «Активні громадяни» Уолдрон М. та менеджер програми «Активні громадяни» в Україні Тихонович В.

Висіканець Н. В. наголошувала на важливості просвіти населення, яку на її думку, варто починати з дитячого садка, що сприятиме обізнаності суспільства та формування його «розумності».

Ревко А.М. висловилася на користь економічної складової сталого розвитку: «Сталий розвиток орієнтований на людину. Неефективна політика заробітної плати не створює умов для повноцінного розвитку». Погодившись із попереднім доповідачем щодо важливості обізнаності населення, експерт зазначила: «Сталий розвиток – це міф, але все в наших руках».

Як представник влади Мельничук В.В., наголосив на важливості питання громадської довіри до влади та необхідності формування української моделі економічного розвитку держави. Зазначив, що ключовим у забезпеченні сталого розвитку суспільства є психологія кожної особистості.

Менеджер програми «Активні громадяни» в Україні Тихонович В. поділився своїм улюбленим терміном сталого розвитку: «Це те, що ми залишимо дітям». Навівши переконливі приклади, експерт наголосив на стовідсотковій реальності сталого розвитку в Україні.

Майк Уолдрон підкреслив, що сталий ровиток на сьогодні – це реальність, яка існує лише інколи в деяких місцях. Глобальний фасилітатор програми «Активні громадяни» наголосив, що всі дії у напрямку сталого розвитку повинні бути взаємопов’язані.

До обговорення охоче приєдналися викладачі ЧНТУ, представники мережі «Активні громадяни», місцевої влади та активна молодь. Ректор університету поділився закордонним досвідом проектів Темпус щодо питань сталого розвитку та закликав учасників заходу берегти те, що дають батьки та примножувати усе позитивне, що передається нам у спадок та існує в оточенні.

Діалог, що відбувся на заході, переконав у необхідності науково-теоретичного осмислення, потужної освітньо-роз’яснювальної роботи з питань сталості суспільства та держави серед широкого загалу громадян, муніципальних службовців, виборних осіб місцевого самоврядування, лідерів недержавних об’єднань. Учасниками було висловлено бажання у подальшому ініціювати такі заходи та створити постійно діючий майданчик з обговорення проблем сталого розвитку на локальному рівні «Глобальним проблемам – локальні рішення».